Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Výběr ze zpravodaje

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Odkazy

mapový portál

 

www.khprace.cz

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 4
DNES: 67
TÝDEN: 1792
CELKEM: 486526

Navigace

Obsah

8.9.2018- Posvícení,3.Setkání rodáků a oslavy 100.let Československa

Vážené dámy, vážení pánové, drazí hosté, milí rodáci, občané Třebešic,
z celého srdce jsem Vás jménem svým a jménem Obce Třebešice přivítal mezi námi, v sobou dne 8.9.2018 – u nás v Třebešicích.
Od doby, kdy jsme se takto ve větším počtu setkali- uplynulo již 6 let. Bylo to v měsíci září 2012. Tehdy se konalo 2. setkání rodáků naší obce.
S podporou zastupitelstva obce, jsem zcela záměrně letošní 3. Setkání rodáků obce Třebešice posunul na rok 2018, který je pro nás pro všechny, v našich dosavadních životech jedním z nejvýznamnějších letopočtů v dějinách.
Přišlo mi důstojné a především symbolické, v letošním roce, roce 2018, jak jinak, než s Vámi, našimi rodáky, při tradičním posvícení,vzpomenout a oslavit také 100 let od vzniku Československé republiky a tím také připomenout 100 let od ukončení bojů Velké války.
Byl jsem velmi potěšen, že jste věnovali pozornost našemu programu, který jak pevně doufám, Vás svým obsahem nejen pobavíl, ale i zaujal.
Navštívily nás děti ze základní školy Církvice, s paní ředitelkou školy Mgr. Hruškovou a dámy z učitelského sboru, které svým obdivuhodným vystoupením strhly pozornost publika. Přivítali jsme také vojáky v dobových uniformách c.a k. rakouskouherské armády z Benešova, Prahy a z Čáslavi, dále již tradičně paní Ilonu Luňákovou a Mažoretky MYŠKY a Mažoretky RODIČE. Navštívil nás také farář Římskokatolické farnosti Sedlec pan Mgr. Tobek, který vedl církevní bohoslužbu a požehnal našim novým obecním symbolů. K poslechu nám hrál dechový kvintet s panem kapelníkem ing. Vokolkem.
V neposlední řadě patří mé poděkování městu Čáslav, obci Souňov za zapůjčení mobiliáře a sponzoru pivovaru REBEL Havlíčkův Brod. Můj dík patří také SDH Třebešice a všem, kteří se na celé akci podíleli.

Téměř v každé obci stojí pomník, na kterém jsou vyryta jména mužů, kteří šli do velké války a položili své životy na různých bojištích. Mnozí tito hrdinové položili své životy v době, kdy ještě nikdo z nich netušil, že se blíží pád Rakousko-Uherské monarchie a vznik Československa. Opustili své rodiny, své milované rodiče, manželky, děti, přátelé. Patří jim veškerá úcta a respekt.
Na Počátku obrovského neštěstí a strádání stál Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, který byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Během vojenské přehlídky byl arcivévoda František Ferdinand napaden skupinou šesti atentátníků, František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů poté na jiném místě zastřeleni srbským separatistou Gavrilo Principem.
Dne 26. července.1914 v 01:00 h došel do Čáslavi a do Kutné Hory mobilizační rozkaz, v němž byla nařízena pluku mobilizace pro případ B (Balkán, Srbsko). Tato mobilizace byla jen částečná. Dne 31.července.1914 k pluku došel rozkaz v němž byla nařízena všeobecná mobilizace pro případ R (Rusko). Na základě toho část 21.pěšího pluku opouští Kutnou Horu, kde se s ním loučí představitelé města a obyvatelstvo. Pluk se přemísťuje do Čáslavi, Svatého Jakuba, Neškaredic a Třebešic. Zde probíhá mobilizace záložních důstojníků, praporčíků a mužstva. Pluku v té době velel plk. František Pokorný.
Bohužel se nepodařilo dohledat, kde muži z Třebešic položili své životy a kde jsou pochováni. V té době se vedla evidence padlých jen poddůstojníků a důstojníků, u prostých vojáků ne.
Do naší obce se zpět z Velké války nevrátilo 15 mužů, jejichž jména jsou vyryta na pomníku, který věnovala obec Třebešice v roce 1921.
Čest jejich památce.